sobota, 11 lutego 2012

Tranzystor

W tym temacie zapoznamy się z tematami takimi jak:

1. Czym jest tranzystor?

2. Jaka jest jego budowa?

3. Jak można sprawdzić czy tranzystor jest uszkodzony czy też nie?

1. Czym jest tranzystor?
 
    Otóż, tranzystor jest to półprzewodnik elektroniczny trójelektrodowy (żadko czteroelektrodowy), który pozwala na wzmocnienie sygnału elektrycznego.




2. Jaka jest budowa tranzystora?


      Tranzystory mają bardzo prostą budowę. Otóż budowa naszego tranzystora jest oparta na budowie półprzewodnika. Są 2 podstawowe materiały do produkcji tranzystorów: german oraz krzem.


   Tranzystor to inaczej 3 połączone ze sobą płytki półprzewodnikowe typu n-p-n oraz p-n-p.

Oznaczenia: C- kolektor, B- baza, E- emiter.



3. Jak sprawdzić czy tranzystor jest sprawny czy uszkodzony?


     Jeśli chodzi o sprawdzanie tranzystorów w praktyce jest to podobna metoda do sprawdzania diod. Do sprawdzenia będziemy potrzebowali multimetru. I tu mammy przeważnie możliwości 2 by móc sprawdzić taki tranzystor. Na multimetrze wybieramy opcję do testowania diody (ikonka diody taka jak symbol na schematach elektrycznych) lub samego omomierza. 

   Metoda
   Sądy multimetru przykładamy do nóżek tranzystora tak:
Sonda dodatnia (czerwona) do strony przewodzącej tranzystora, diody, a czarną czyli ujemna sondę do nie przewodzącej. Jak sprawdzić która to strona? Otóż często sprawdza się to po typie danego tranzystora jeśli jest to typ n-p-n to plusową sondę przykładamy do końcówki która jest bazą(B) a plusową sondą przykładamy kolejno do   emiterem (E)  i kolektora (C). Na wyświetlaczu powinno się pokazać jakaś oporność, przewodność. Gdy przyłożymy sądy odwrotnie to nie powinno nic się pokazać tylko komunikat OL (co oznacza brak przejścia) w tedy z spokojnym sumieniem możemy stwierdzić, że tranzystor jest sprawny. Natomiast gdy taka przewodność pokaże się w oby dwóch pozycjach sąd oznacza to że tranzystor jest uszkodzony.

   Inny sposób to wykorzystanie w multimetrze specjalnego gniazda do sprawdzania tranzystorów, ale pamiętajmy by ustawić odpowiednio nóżki.
Uwaga!
   Tranzystor musi być wcześniej wylutowany przed sprawdzeniem gdyż jego sprawdzenie może być czasem w układach  nie możliwe do sprawdzenia po przez inne elementy układów i będzie wykazywało jako uszkodzony element. Przed każdym sprawdzeniem tranzystora lub diody pamiętaj o wczesniejszym wylutowaniu go z układu oraz odłączeniu napięcia zasilania.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz